Hakkımızda | Basında Biz

GEZGİN, YAZAR VE FOTOĞRAFÇILARDAN GEZİ YAZILARI...

Yazar Girişi


 Yorum oku(0)     Yorum Ekle
  
KİLİMANJARO'NUN KARLARI

Kilimanjaro, Ekvator’un güneyinde Tanzanya ülkesi sınırları içinde 5895 metre yüksekliği ile Afrika’nın en yüksek dağıdır. Aynı zamanda dünyanın en yüksek volkan dağıdır.
“Jambo” (Merhaba) Kilimanjaro Dağı’na tırmanıp, parklarda safariye çıkmak, Zanzibar Adası’nda güneşe ve denize doymak...

Tanzanya’ya tur düzenleme fikri aslında Kilimanjaro Dağı’na tırmanma fikriyle gelişti. Kaçkar’lardan sonra Ağrı Dağı’na tırmanan arkadaşlarımızla 5000 metreden sonraki hedefimiz 6000 metre olan Kilimanjaro’ydu. Hem Afrika kıtasının en yüksek dağı, hem de dünyanın en meşhur volkanlarından biriydi. Uzun süren çalışmalar sonucunda yolculuğa Ocak 2005’te 8 kişi olarak çıktık. Aslında amaç sadece Kilimanjaro’ya tırmanmaktı; ama oraya kadar gitmişken safari yapmak ve Zanzibar Adası’na gitmek fikirleri ortaya atılınca, 10 günlük programımızı 2 gün safari ve 4 gün de Zanzibar ilaveli olarak yeniden güncelleştirdik. Amsterdam aktarmalı Kilimanjaro uçuşuna karar verdik. Biletlerimizi aldık fakat ortada bir sorun vardı. Vizeler... Vize işlemlerinin Türkiye’de 2 ay süreceği haberi üzerine pasaportlarımızı kargo ile Güney Afrika’daki arkadaşımız Özlem’e yolladık. Ama orada da işlerin Afrika usülüne göre yürüdüğünü sonra öğrendik. Tatiller ve görevlilerin keyfi işleri bitince pasaportlarımız onaylandı ve ancak uçuştan 2 gün önce elimize ulaştı.

Bu arada harıl harıl aşı peşinde koşuyorduk. Çünkü bazı aşıların yapılması şiddetle öneriliyordu. Sarı humma, hepatit ve tetanos aşılarını olduk. Ama tifo, menenjit, kolera aşıları ve sıtma ilaçları Türkiye’de bulunmuyor. Yurtdışından bulduğumuz bir kutu sıtma ilacı (lariam) da kimseye yetmezdi. Çoğumuz aşısız olarak gittik ve Tanzanya’ya gittiğimizde gördük ki bunların hepsi abartılı önlemlermiş.

Uçuş günü havaalanında sabah 3’te buluştuk. Herkes heyacanlı ve gergindi. Güvenlikte hiç beklemediğimiz bir sorunla karşılaştık. Kimse pasaportumuza Güney Afrika’da verilen vizeyi tanımadı. Güvenlik görevlilerimizi ikna edip nihayet uçağa bindik ve 3 saatlik uçuşla Amsterdam’a, 9 saat süren rahat bir yolculuktan sonra da Kilimanjaro’ya ulaştık. Tabii burada da bizi bir pasaport kontrolü bekliyordu ve aynı ilginç olayı yine yaşadık. Tanzanya güvenlik görevlileri kendi ülkelerinin vizesini tanımadı. Sonunda onları da ikna ettik ve Tanzanya topraklarına adımımızı attık.


Kilimanjaro’ya tırmanış
Herkes için bir hayaldi. Afrika’ya gitmek ve Kilimanjaro’ya biraz daha yaklaşmak... Bizi karşılayan aracımızla otelimize ulaştık.

Şirin bungalowlarımızda tepemizde dönen pervaneler, yataklarımızın üzerinde cibinlikler ve samandan bir çatı ile hoş bir gece geçirdik. Ertesi günü biraz alışveriş, çantaların hazırlanması ve toplantıyla geçirdik. Kahvaltımızı avakado, mango, muz, uyduruk bir reçel, tuzlu tereyağ ve omlet ile yaptık. Bundan sonra her kahvaltımız aynı biçimde geldi, bulsaydık kaşar, peynir, ve zeytin için yüzlerce dolar ödeyebilirdik.

Ve büyük gün geldiğinde bizi çıkacağımız Machame rotasına götürecek aracımıza binip kalabalık Moshe sokaklarını geçtik. İlk gün sokaklardaki kargaşayı görüp o gün oranın pazarı olduğunu sanmıştık. Meğer Afrika’da her şey bir kargaşa ve düzensizlik içindeymiş. Machame rotasının başlangıç kapısında tur boyunca bize hizmet edecek ekibimizle tanıştık. İnanmayacaksınız ama 8 kişilik grubumuza tam 22 kişilik ekip hizmet edecekti. Türkiye’de katırların yaptığı işi orada porter denen insanlar yapıyordu. Hepsi sanki kafalarının üzerinde bir bagaj varmış gibi 20-30 kiloluk çantaları ve kamp malzemelerini elleriyle bile tutmadan başlarının üzerinde taşıyorlardı ve günde sadece 8 Dolar para kazanıyorlardı. Kilimanjaro milli bir park. Her kamp alanı denetim altında. Kim geliyor, kim gidiyor, nerden gelmiş, kaç kilo yükü var, ne kadar çöpü var vs vs… kayıt altında tutuluyoruz.

Çadırlarımıza yerleştikten sonra o gün 18 km yürüdüğümüzü öğrendik. Ama biz heyecandan ve manzaranın güzelliğinden 18 kilometreyi yokuş yukarı 4 saatte yürüdük. İlk gece bize haşlanmış ve kızarmış patates, pilav, ıspanak, çorba verildi. Yemeklerimiz çok lezzetliydi. Ertesi gün Shira kampına vardık. Kamp alanları kalabalık ama düzenli. Tuvalet ve su sorunu yok. Sezonda günde 150 kişinin zirveye çıktığını öğrenince rehberimizle konuşup bizi en az tercih edilen ve en zor rotalardan birinden çıkarmasını istedik. Bunun üzerine ertesi gün rotamızdan ayrılarak ‘ok buzulu’ istikametine yöneldik. Kilimanjaro’ya bireysel çıkan birçok Türk olmuş fakat organize grup olarak çıkan ilk Türkler bizlermişiz.

Erkenden uyuyup gece 12’de yola çıktık. Gece biraz kar yağmış ve don olmuştu. Kayaların üzeri karlı ve kaygandı. Zifiri karanlıkta sadece kafa lambalarımızla yürüyorduk. Ayaklarımızın altında Afrika... Moshe ve Arusha ışıl ışıl. Rota gittikçe dikleşiyordu. Tırmanırken ellerimizi de kullanır hale gelmiştik. Aslında karanlığın işimizi kolaylaştırdığını düşünüyorduk. Çünkü zirveye ne kadar kaldığını göremiyor, moralimiz bozulmuyor ve geriye bakıp ne kadar tehlikeli bir yerden çıktığımızı görmüyorduk. En kötüsü, belki de yüzbinde bir karşılaşacağımız bir şey yaşadık, tırmanış sırasında deprem oldu. Hepimiz dağın ayaklarımız altından kayıp gideceğini düşündük. Sarsıntı ve gürültünün ardından kayalar yuvarlanmaya başladı. Fakat gece olduğu için kayaların nereden yuvarlandığını da görmüyorduk. Dik yamacı bitirdikten sonra platoya ulaştık. Ve bambaşka bir manzara ile karşılaştık. Kupkuru toprağın ortasında peynir gibi kesilmiş buzullar vardı. Kendinizi kutuplarda hissediyorsunuz. Eldivenlerimiz içinde parmaklarımızın donmaması için ceplerimizde ısıtıcı tozlardan vardı.

Ve güneşin doğmasıyla birlikte zirvedeydik. Hepimiz için zordu, Ama zirveye ulaşmak her şeye değdi. Sayısız fotoğraftan sonra dönüşe geçtik. Artık dağın hiçbir anlamı yoktu. O ana kadar heyecanla yürüdüğümüz dağdan, farklı bir rota olmasına rağmen bezginlikle iniyorduk. Hepimiz eksiksiz olarak zirve yapmanın gururunu taşıyorduk.

Safari
Ertesi gün otelimize döndük ve bu sefer başka bir heyecana, safari programına konsatre olduk. Sabah bir Land Rover’la Manyara Milli Parkı’na doğru yola çıktık. Parkın girişinde bizi babunlar karşıladı. Sonra filler, ceylanlar, antiloplar, zürafalar, su aygırları, aslan vs. derken zamanın nasıl geçtiğini anlamadan günü bitirdik. Bir sonraki durağımız hayret verici Ngorongoro krateri. Gözünüzde devasa bir krater canlandırın ve içinde binbir türlü hayvanat olsun. Beni gerçekten çok etkileyen bir yer Ngorongoro. Manyara’da gördüğümüz hayvanların hepsini ve biraz da fazlasını burada gördük.

Ve Zanzibar Adası
Safari maceramız bitmişti. Şimdi yeni bir macera için yola koyuluyorduk. Zanzibar adası, deniz, güneş, kum... Hepimiz ilk kez tropikal bir adaya gidecektik. Arusha’dan otobüs ile Dar es Salam’a gitmeye karar verdik. 8 saate Dar’a vardık. Dar es Salam Tanzanya’nın modern yüzü. Her ne kadar resmi başkent Dodoma’ya taşınsa bile gönüllerdeki başkentin Dar olduğu açık. Burada vakit kaybetmeden havaalanına geçtik. Üç kişi bir uçakta, beş kişi diğerinde, pilotumuzun rahatlığı ve dolmuş şoförü havası bizi endişelendirse de Hint Okyanusu üzerinde turkuaz rengi sular ve bembeyaz kumsallı adalar üzerinden zanzibar’a uçmak keyifliydi. Adanın kuzey ucu Nungwi’de bembeyaz kumsallı otelimize yerleştik. Minik bir turistik kasaba havasında. Sabah uyanınca denizin 20 metre çekilmiş olduğunu gördünce, önce tusunami aklımıza geldi ama sonra gel-git olduğu konusunda aydınlatıldık. Adada kaldığımız günlerden birini dalışa ayırdık, hepimiz içim inanılmaz bir tecrübeydi. Mercan resiflerinde ve dünyanın sayılı dalış alanlarından birinde dalmak bizim için heyecan vericiydi. Rengarenk balıklar, mercanlar ve deniz kaplumbağaları ile yüzmek eşsiz bir deneyim. Ve 15 günlük maceranın sonu. Akşam Amsterdam aktarmalı İstanbul uçağı ile dönüş yolculuğumuz başlayacak.

Bu geziye katılan ve bu gezinin keyifli ve renkli geçmesini sağlayan dostlarımın adını anmadan bu anıların hiçbir anlamı yok. Saadet Çertez, Hülya Gümüşpala, Şenay Varna, Dursun Ali Yılmaz, Cengiz Kıyılar, Mehmet Osmanoğlu ve Erdal Gülseven’e teşekkür ediyorum.

“Hakuna Matata” (Problem Yok)

TANZANYA
Ekvator’un hemen güneyinde yer alan ve Doğu Afrika’nın en büyük topraklarına sahip olan Tanzanya, dünyanın görülmeye değer en güzel yerlerinden biridir. Ortalama 900 ile 1800 m. yüksekliğe sahip olan Tanzanya aynı zamanda 5895 m.lik Kilimanjaro ile Afrika’nın en yüksek zirvesine sahip. Kuzeyde Viktoria Gölü Güneyde ise Rufiji nehri bulunmaktadır. Broşürleri dolduran aktivitelerin başında, Kilimanjaro tırmanışları, Serengeti, Manyara, Ngorongoro Krateri, Arusha ve Tarangire Ulusal Parkları, Zanzibar Adası, Tarihi Old Town ve Mercan resifleri ile eşi bulunmaz bir coğrafya. Yağmur ormanları ile kaplı volkanik dağları, antilop, aslan, fil, cita, leopar, sırtlan, zebra ve bizonlarla dolu savanları, 1500 kuş çeşidi, 10.000’den fazla bitki çeşidi, yüzlerce etnik kültürü ile kıyaslanamaz zenginlikte bir ülke.

Nüfus
Yaklaşık 1 milyonu Zanzibar Adası’nda olmak üzere 33 milyon nüfus tahmin edilmektedir. Nüfusun çoğunluğunu Bantu konuşanlar oluşturmaktadır. 120’nin üzerinde etnik grup bulunmaktadır. Resmi dil Swahili lisanıdır.

Nüfusun %40’ı Müslüman %45’i Hıristiyan geri kalan kısmı ise Hindu ve geleneksel dinlere inanmaktadır. Zanzibar Adası’nın %90’ı müslümandır. Afrika’nın en yüksek okuma yazma oranına sahip ülkelerinden biridir.

Sosyal yapı
200 Dolarlık milli geliri ile dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Bunun yanısıra Dar Es Salaam oldukça gelişmiş. Swahili ve İngilizce konuşulan Tanzanya 1961’de Nyerere önderliğinde İngiltere’den bağımsızlığına kavuştu. 1962’de Cumhuriyet ilan edildi.

İklim
En soğuk ay Haziran–Ekim arası, en sıcak ay ise Aralık-Mart arası. Yani bizim kış dediğimiz aylara onlar yaz diyor. Ortalama sıcaklık 25-29 derece ve oldukça nemli. İki yağmurlu sezonu var. Uzun yağmurlu sezona ‘masika’ diyorlar ve mart-mayıs arasında etkisini gösteriyor. Kısa yağmurlar ise ‘mvuli’ olarak adlandırılıyor ve Kasım-Aralık arasında etkisini gösteriyor.

Ekoloji ve Çevre
Çok zengin ve çeşitli ekosistemlere sahip. Eastern Arc dağları biyolojik çeşitlilik bakımından Afrika’nın en zengin bölgelerinden biridir. Tanganyika ve Nyasa gölleri de endemik çeşitlilik açısından oldukça zengin. Sahili boyunca uzanan mercan resifleri de endemik türlerin yaşam alanlarından biridir. Tanzanya’nın %30’u koruma alanıdır. Ngorongoro, Serengeti ve Selous ulusal parkları aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası arasındadır.

Flora Fauna
Miombo ormanları Tanzanya’nın 3 te 1’ini kaplamaktadır. Buna ek olarak baobab ve acacia ağaçları da bulunmaktadır. Eastern Arc dağları tropikal yağmur ormanlarını barındırmaktadır. Aynı zamanda Kilimanjaro etekleri de tropikal yağmur ormanları ile kaplıdır. 430 çeşit hayvanı barındıran Tanzanya yaklaşık 4 milyon yaban hayvanına evsahipliği yapmaktadır. Bunlar içinde klasik Afrika hayvanları olan fil, aslan,zebra, zürafa vs. dahildir.

Ulusal Parklar
Tanzanya’da 12 ulusal park, 16 yaban hayatı koruma alanı bulunmaktadır. Parkların tümüne giriş ücretlidir ve her parkın içinde kamp alanları mevcuttur. Ghombe Parkı girişi 100 Dolar ile rekoru elinde bulunduruyor. Mahale 50 Dolar, Serengeti ve Ngorongoro 30 Dolar, Manyara ve Tarangire 25 Dolar diğerleri ise 15 Dolardır. Araç başına ise genelde 5 Dolar alınmaktadır.

Safari
Budget Safariler günlük 85 ila 120 Dolar arasında değişmektedir. Bu fiyata park girişleri, 4x4 araç, şöför, rehberlik, kumanya, çadır veya pansiyon konaklama, kahvaltı ve akşam yemeği dahildir.

Orta Sınıf Safarileri ise günlük 120-200 Dolar olmakta ve otel konaklamalı olmaktadır. Servis daha kalitelidir.

Lüx sınıf safariler ise 200-500 Dolar arasında değişir. Lüx lodgelarda konaklama yapılmaktadır.
Sokakta satılan safari turlarına tenezzül etmeyin.

Dalış
Zanzibar Adası’nda dalış diğer ülkelere ve Türkiye’ye kıyasla biraz pahalı. Günlük 100 Dolar civarında günde 2 dalış şeklinde. Buna ulaşım ve öğle yemeği dahil. Eğer mercan resiflerinde hiç dalmamışsanız mutlaka deneyin.

Ekonomi
Tanzanya’nın belkemiğini tarım oluşturmakta. Nüfusun %80’i tarımla uğraşmakta ve ülke gelirinin %50’si tarımdan sağlanmaktadır. Başlıca tarım ürünleri ise kahve, çay, pamuk ve sisal oluşturmaktadır. İşsizlik çok büyük bir problem olmasına karşın enflasyon %5 gibi düşük bir rakamda ve gelişme %5 gibi büyük bir rakamda seyretmektedir.

Ne zaman gitmelisiniz?
Mart-mayıs ve kasım-aralık arasında yağışlı sezonu önermiyoruz. Yağışların ardından da sivrisinek ve rüzgar sezonu başlamaktadır. En çok tercih edilen zaman aralık-ocak aylarıdır. Yağmurlu sezonda çoğu yollar ulaşıma kapanmaktadır. Kuru sezon yaban hayatını gözlemlemek için oldukça uygundur. Temmuz ve ağustos ise safari için en elverişli aylardır. Kasım-ocak arası ise dalış ve şnorkeling için en uygun dönemdir. Yağmurlu sezonda her yer inanılmaz derecede çarpıcı bir yeşille kaplıdır. Otel fiyatları da daha ucuzdur. Ramazan dönemi ise Zanzibar için pek uygun değil, çoğu restaurantlar kapalı.

Vize
Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Türkiye’de Tanzanya fahri başkonsolosluğu vize vermektedir. En az 1 ay öncesinden başvuru gerekmektedir. Sınırda da vize almak mümkün olsa da Türkiye’den çıkarken vize olmaması sorun yaratabilir. Vize için en az 2 yıl geçerli pasaportunuzun olması ve gelirinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Başvuru: Hafta içi 14-18 saatleri arasında Vali Konağı Cad. Şakayık Sokak, Park Palas Apt 49/3 Nişantaşı
0212 232 25 46 Serap Hn.

Gümrük
Her türlü canlının Tanzanya sınırından çıkarılması yasaktır. Bunun yanında, mercan ve deniz kabukluları, fildişi de bu yasak kapsamındadır.

Para
Tanzanya para birimi Şiling’dir (Tsh) 1000 Şiling 1 dolara denk düşmektedir.Tüm ülkede Şiling veya Dolar geçmektedir. Otellerde veya change ofislerde veya alışveriş yaptığınız mağazalarda değiştirebilirsiniz. Birçok yerde kredi kartı geçmemektedir. Alışveriş yaparken peşinize takılan satıcılara karşı dikkatli olun.

Alışveriş
Mutlaka pazarlık yapın. 100 Dolar fiyat verilen malı 20 Dolara’ye almanız mümkündür.

Haberleşme
Pek çok yerde telefon gsm şebekesi var. Yine de yerel bir hat almanızı öneririz. İnternet kafeleri de heryerde bulmak mümkün. Oldukça da ucuz.

Uyarılar
Fotoğraf çekerken dikkatli olun çok sert tepkilerle karşılaşabilirsiniz ya da fotoğrafını çektiğiniz şeyler için sizden para istenebilir. İneğini çektiğiniz biri sizden ineğin fotomodellik parasını isterse şaşırmayın. Paranızı güvenli yerde taşıyın. Cepçiler heryerde var. Mutlaka pazarlık yapın. Türk olduğunuzu söylemek genelde işe yarar. Türklere karşı sempatileri var. Herkesin dilinde Hasan Şaş ve Hakan Şükür... Mutlaka suyu satın alın. Herhangi bir kaynaktan yada musluktan içmeyin.

Konaklamalar
Milli parklar içinde kamplar mevcuttur. Buralarda ücret karşılığı çadır kurabilirsiniz. Zanzibar’da kamp kurmak yasak. Birçok yerde pansiyon mevcut bunlar ortalama gecelik 2 dolar civarında. Genelde küçük, pis, havalandırmasız ve kötü tuvaletlere sahip. Daha iyi durumdaki pansiyonlar gecelik 6-8 Dolar arasında. Turistik yerlerde Hotel ve Lodge’lar mevcut. Bunlar gecelik 20 ila 80 Dolar arasında değişmekte. Birde lüx lodge’lar var ki bunların fiyatı gecelik 100-300 Dolar arasında değişmekte.

Yiyecek
Deniz ürünleri oldukça çok. Pirinç ve patates yemekleri çeşitli. Meyve ise oldukça bol ve ucuz.
Yiyecek konusunda pek sıkıntı çekmezsiniz ama kahvaltıları oldukça zayıf. Peynir, zeytin ve yoğurt bulmak neredeyse imkansız. Restaurantlarda ortalama 2 ila 6 Dolar arasında yemek yemek mümkün. Kola 1 Dolardan daha ucuz. Su koladan daha pahalı.

Ulaşım
En direkt gidebileceğiniz uçuş Amsterdam aktarmalı Kilimanjaro uçuşu. Toplam 12 saat havada geçiyor 3 saat da Amsterdam’da bekleme.

Başlıca 2 havaalanı var. Bunlardan biri Kilimanjaro diğeri Dar es Salaam. Diğer uçuşlarda Dubai üzerinden veya Johannesburg üzerinden Dar es Salaam’a yapılıyor. Dar es Salaam veya Arusha havaalanından küçük uçak kiralayıp havadan gezi yapabilirsiniz. Dar es Salaam’dan Zanzibar’a feribot yerine uçak ile geçebilirsiniz. 20 Dakikalık Dar es Salaam-Zanzibar arasını 14 kişilik uçağı 450 Dolar ye kiralayarak uçabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşım oldukça kötü. Bizim 1980’lerdeki otobüsler gibi konforsuz, klimasız, aşırı hızlı ve kalabalık. Bagajların kaybolması da cabası. Araç kiralamak mümkün. Genelde kiralık araçlar 4x4 olduğu için fiyatları yüksek gelebilir. 2 çeker otomobiller ortalama günlük 40 Dolar, 4x4’ler ise 70 ila 150 Dolar arasında. Buna birde günlük 30-40 Dolar sigorta ve yakıtı ekleyince pahalıya gelebilir. Birde %20 vergi var. Neyse ki benzin çok ucuz.

Sağlık
Tanzanya’ya gitmeden önce Sarı Humma aşısı yaptırmalısınız. Bu zorunlu bir aşıdır. Karaköy İl Liman Sağlık Müdürlüğünde 30 YTL. karşılığında bu aşıyı olabilirsiniz. Ayrıca her ne kadar Türkiye’de bulunmasa da Kolera, Tifo, Menenjit gibi aşılar önerilmekte. Fakat gözünüzü korkutmasın. Bu aşılar sadece öneri. Diğer önerilen aşılar ise tetanos ve hepatit. Asıl önemli olan sıtma ilacı. Türkiye’de bulunmuyor fakat Tanzanya’da bol miktarda var. Haftada 1 kez alınan Lariam tabletleri sizi sıtmaya karşı koruyor. Aslında en güzel korunma sivrisinek tarafından ısırılmamak. Bol miktarda sinek kovucu almanız yeterli. Otellerde size cibinlik veriliyor zaten. Herhangi bir cinsel ilişkiden ve kan ile temastan kaçınmanızı öneririz. Hiv virüsü Afrika’da oldukça yaygın.


BUKLA'NIN YENİLEYEN TURLARI
Karadeniz Doğa turlarından Yurtdışı turlarına, Günübirlik Trekkinglerden kamp gezilerine kadar ayrıntılı bilgiler için web sitemizi ziyaret ediniz.

Detay için tıklayınız...


 
TatilDefteri.com "Öncelikle bilgiyi amaçlayan tek turizm portalı"
İl İl Türkiye | Ülke Rehberi | Oteller | Paket Turlar | Gezi Yazıları | Tur Rehberleri

© Sitede bulunan yazı ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz. Web Design Erol Sahin
Sitede 92 kişi Online
Tatildefteri, tatile çıkmadan uğramanız gereken tek adres, dünya, ülkeler atlası, AVRUPA İspanya, Barcelona, Madrid, İtalya, Roma, Venedik, İngiltere, Londra, Fransa, Paris , Çek Cumhuriyeti, Prag, Avusturya, Viyana , Hollanda, Amsterdam, Macaristan, Budapeşte, Malta, Finlandiya, İsveç, İskoçya, Danimarka,İsviçre, KUZEY AMERİKA, A.B.D., Amerika, Usa, New York, San Francisco, Los Angeles, Washington, Hawaii, GÜNEY AMERİKA, Brezilya,Rio De Janeiro, Küba, Havana, Arjantin, Peru, UZAK DOĞU, OKYANUSYA, Tayland, Bangkok, Avustralya, Sydney, Japonya, Tokyo, Kore, Seoul, Singapur, Endonezya, ORTA DOĞU, B. Arap Emirlikleri, Mısır, ASYA, Rusya, Moskova, Çin, Pekin, Hindistan, Nepal, GÜNEY AFRİKA, Güney Afrika,gizi gözülememiş piramitler, peri bacaları, çöller, antik kentler, antik şehirler, Salar de Uyumi, Bolivya, Bolivia, Ayers Kayalığı, Uluru Ayers Rock Australia, Giza Piramitleri, Mısır, Egypt, pyramid, Keops, kefren mikerinos, ramses, mumya, Amazon kıyıları, Güney Amerika, South America, Büyük Kanyon, Amerika, America, Grand Kanyon, Peribacaları, Kapadokya, Turkey, Türkiye, Göreme, Uçhisar, Ihlara vadisi, valley, Derinkuyu, gülhisar, ürgüp, avanos, petra, ürdün, jordan, Lut Gölü, Unesco ünya Kültürel Mirası Listesi, Machu Picchu, Peru, İnka, Cusco, Sagrada Familia, Barcelona, Barselona, İspanya, Spain, Kilise, Mimar, Antoni Gauidi, Sistine Şapeli , Roma, Rome, Italy, İtalya, Vatikan, Papa, Katolik, Michelango, Himalayalar, Nepal, Everest, Dağ, Mount, Zirve, Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya, Cambodia, Venedik su kanalları, Venice, Sahra Çölü, Kuzey Afrika, Africa, West, Çin seddi, Çin, China, Victoria Şelalesi, Zambia, waterfall, Resif Bariyerleri, Belize, Tac Mahal, Hindistan, india, India, Maya Kalıntıları, Meksika, Mexico, Easter Adası, Güney Pasifik, Pasific, Paskalya Adası, Mu Camii, Mali, hakkında, foto galeri, kiliseler, festivaller, yazarlar, gezginler, atv safari turu, paintball turu, Abant turu, Sülüklügöl Turu, Ağva Turu, Sapanca, Kartepe, Safranbolu Turu, Assos Turu, Bozcaada Turu, Ayvalık Turu, Beypazarı Turu, iyonya turu, tire turu, çanakkale turu, şehitlik turu, edirne turu, bayram turları, ramazan bayramı, kurban bayramı turları, şeker bayramı turları, yurt dışı turları, uzak doğı turları, klimanjaro ekspedisyonu, Atina turu, selanik, kavala turu, yedigöller turu, kamp turu, çadır kampı, kapadokya turu, doğu anadolu turu, aladağ turu, bolu aladağ turu, amasmra turu, macahel turu, Doğu Karadeniz turu, Batı karadeniz turu, karadeniz turu, Nemrut Turu, Güneydoğu turu, yunanistan turu, Turizm acentaları, Arnika Turizm Doğa tarih kültür fotoğraf turları, Zambaktur, prontotour, prontotur, crntour, crn turizm, Gezievi, Kampateşi, Assos, bozcaada, gökçeada, safranbolu, amasra, afyon, güneydoğu, doğu anadolu, karadeniz, mardin, gaziantep, çanakkale, izmir, istanbul çevresi turlar, fotoğraf, photography of turkey, geziler, turizm, seyahat, rehberler, ömer kokal, erol şahin, edirne, sülüklügöl, abant, yedigöller, çanakkale, şehitlik, ufra, harran, tatvan, doğubeyazıt, ani harabeleri, kapadokya, cappadocia, fethiye, ölüdeniz, marmaris, bodrum, dalaman, diyarbakır, atlas jet, onur air, fly air, uçak biletleri, havayolu, tatil, ayder, kaçkarlar, ararat, aprı dağı, serindere, aytepe, menekşe yaylası, bergama, ayvalık, kaz dağları, cunda, ida, toroslar, aladağlar, gölcük, seben, bolu, sakarya, izmit, kocaeli, maşukiye, sapanca, istiklal caddesi,kartepeye, trekking turlar hakkında, kartepeye treking turlar hakkında detaylı, katılın, kayak bakımı nasil yapılır, kayak Bilgileri, kayak günübirlik turlar, kayak hakkında, kayak hakkında detaylı bilgi snowboard, kayak hakkında detaylı teknik bilgi, kayak, doğa yürüyüşleri, hakkında teknik bilgi, kayak malzeme, kayak malzeme satış, kayak malzemesi, kayak malzemesi nereden, kayak malzemesi nereden alınır, kayak merkezi, kayak, tur, tours, beyoğlu, eğlence, müzik, yöresel yemekler, gurme, medeniyetler, iran, suriye, ankara, merkezi hakkında detaylı bilgi, kayak merkezine günübirlik kayak, kayak merkezine tur yapanlar, kaz dağları, şeytan sofrası, ayvalık, bitkiler, Antik kentler, Dünyanın yedi harikası, yedi yeni harikası, Roma kolezyum, Paskalya Adası, Aachen, Addis Ababa,Akdamar, Akhisar,Alexandria,Amman,Amsterdam,Angkor,Antakya,Antioch,Antwerp,Arles,Assisi,Athens,Augsburg, Avebury,Avignon,Avila,Axum,Ayutthaya,Badrinath,Bagan,Bangkok,Bath,Bergama,Berlin,Bethlehem,Bodhgaya,Brussels,Budapest,Bukhara,Caen,Cairo,Cappadocia,Capernaum,Casablanca,Cefalu,Cologne,Cordoba,Corinth,Crete,Delphi,Dublin,Durham,Ephesus,Fes,Haifa,Istanbul,Izmir,Jerash,Jerusalem,Kamakura,Karbala,Konya,Krakow,Kyoto,Lalibela,Leiden,Lisbon,London,Los Angeles,Lourdes,Lumbini,Luxor,Lyon,Madaba,Madrid,Marrakesh,Mecca,Medina,Medjugorje,Milan,Monreale,Moscow,Moulay Idriss,Mount Athos,Mount Fuji Mount Nebo,Mykonos,Najaf,Nara,Narbonne,Naxos,Nazareth,New Orleans,New York City,Nikko,Oaxaca,Oxford,Palermo,Paris,Pergamum,Petra,Philippi,Plzen,Puebla,Rangoon,Ravenna,Reykjavik,Rome,San Francisco,Santiago,Santorini,Sardis,Seattle, Sedona,Segovia,Seville,Siena,St. Petersburg,Sukothai,Tarsus,Thessaloniki,Thyatira,Tokyo,Toledo, Tomar, Tours, Trier,Varanasi, Vatican City, Venice, Vezelay, Vienna, Vrindavan, Washington, D.C., Whitby, Wittenberg,Worms, Yangon, Yamunotri,York, Türkiye gezi, tatil, otel, turlar, TURLAR, turizm rehberi. Turizm, travel, Türkiye gezi ve tatil rehberi. Onur Air Yurtiçi ve Yurtdışı Uçak Bileti.Ekonomik ve ucuz ucak bileti, merkezleri hava durumu, kayak merkezlerindeki pistler hakkında, kayak merkezlerine turlar, kayak okulları, kayak otelleri, kayak pistleri hakkında detaylı bilgi, kayak satış, kayak snowboard malazemesi satıp, kayak snowboard malzemesi nasıl alınır, kayak snowboard malzemesi satan, kayak snowboard nerede, kayak snowboard nerede satılır, eclipse tour, güneş tutulması, konya, mevlana, kayak snowboard turları, kayak turları, kayak turlarımız, kayak turu, kayak üyeleri, kayak ve, kayak ve snowboard, kayak ve snowboard hakkında, kayak ve snowboard malzemesi nereden, kayak ve snowboard merkezi, e-kart, arka plan, ekran koruyucu, flash oyunlar, arkadaşına gönderebileceğiniz sizin için seçtiğimiz ekartlar, Bozcaada Liman, Safranbolu evleri, Pamukkale Lahitler, Kapadokya Peribacaları, Yedigöller Yapraklar, Bozcaada sokaklar, Doğanbey Köyü, Kuşlar, Gökçeada Evi, Kelebekler Vadisi, Assos İskele, güneş, deniz, liman, Cunda Adası, Düşlediğin yerde ol ekran koruyucu, screen saver, sizin içn,in seçtiğimiz arka planlar, wallpapers, Yedigöller 1024x768, 800x600, Tepeköy, Doğanbey, Hasankeyf, Ayvalık, Akdamar adası, Afrodisias, Bafa gölü, kayak ve snowboard merkezlerine, kayak ve snowboard merkezlerine lux, kayak ve snowboard merkezlerine ulaşım, kayak ve snowboard okulları, snowboard turları, kayakmerkezleri hakkında detaylı bilgi, Türkiye, türkiye haritasi, türkiye haritası, gezi tatil, gezi tatil rehberi, istanbul, antalya, ankara, izmir, bodrum, gezi, tatil, otel, motel, pansiyon, paintball, rafting, trekking, scuba, binicilik, yemek, yemek tarifleri, otel rezervasyon, otel rehberi, yurtiçi turlar, yurtdışı turlar, mavi yolculuk, haftasonu gezileri, oto kiralama, gurme, golf, yamaç paraşütü, karting, sinema, tiyatro, konser, fuar, party, parti, konsolos, konsolosluk, konsolosluklar, vize, vize bilgileri, pasaport, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi yurtdışı ucuz ve ekonomik ucak bileti, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi ve yurtdışı ucuz ekonomik ucak, Onur Air uçak, ucuz ve ekonomik ucak, konaklamalı turlarımız başladı, lux otobuslerle ulaşım imkanı, mağazalar, malzmesi nereden alınır diyorsaniz, malzemesi satan, malzemesi satan magazalarini sitemizde, malzemesi satanlar, malzemesi.sitemizde 2. el kayak ve, mekezindeki, mekezindeki hava durumu, merkezi, merkezi hakkında detaylı bilgi, merkezindeki kar, merkezindeki kar kalınlığı kartalkaya, merkezindeki kayak ve snowboard, merkezindeki pist uzunluğu, merkezine günübirlik günübirlik kayak, merkezine günübirlik kayak turları, merkezine günübirlik kayak ve snowboard, merkezine uçak ile, merkezlerindeki oteller hakkında, merkezlerine günübirlik bayram turları, merkezlerine turlar düzenlemekteyiz, mutlaka katılın, nerede kayak, nerede kayak yaparim, nerede kayak yapılır, nereyemi, nereyemi tabiiki kartalkaya ya, okullarının toplam pist uzunluğu, okullari hakkında detaylı, okullari hakkında detaylı bilgi, okulu hakkında bilgi, olan, olarak tum kayak merkezlerine turlar, olup kokartlı turist rehberleri, türsab, arkadaşlıklar kurabilir kayak ve, otobuslerle ulaşım imkanı, öğretiyor, paladöken kayak merkezi hakkında, palandöken, palandöken kayak, palandöken kayak merkezine, palandöken kayak merkezine günübirlik, palandöken kayak merkzinin toplam pist, palandöken kayak ve snowboard, palandöken kayak ve snowboard merkezi, palandökene, palandökene günübirlikturlar, palandökene her, palandökene her haftasonu ucak, pamporovo, pazar pazartesi 1 gece, pazar pazartesi 1 gece konaklamalı, özel, bayram turu, suriye turu, kapadokya turu, pamukkale turu, güneydoğu turu, iyonya turu, kuzey ege turu, şam, hama, halep, plymra antik kenti, tire, birgi, baga gölü, kariene, efes, ephesus, heraklia, ayvaliık, doğa turları, DOĞA TURLARI, Günübirlik tur, Haftasonu turu, Abant, Günübirlik, trekking, konya, şeb-i aruz, şeb-i arus, mevlana, aladağ, pisti nerede?, pistler kayak pistleri, saatleri, saklıkent, saklıkent kayak, saklıkent kayak merkezi hakkında, saklıkent kayak merkezine, ömer kokal, sinan ercan, irfan tanrıverdi, ibrahim tanrıverdi, yelda baler, çetin güney, gezi yazıları, gezi makaleleri, yol notları, saklıkent kayak merkezine kayak ve, saklıkent kayak ve snowboard merkezi, saklıkente, saklıkente günübirlik turlar, salomon kayak, sarıkamış, sarıkamış kayak merkezi, sarıkamış kayak merkezi hakkında, sarıkamış kayak merkezine günübirlik, satılır, satıs, satış, sitemizde bulabilirsiniz, sitemizi ziyaret edin, snowboard bakimi nasil yapilir, snowboard hakkında detaylı bilgi, snowboard hakkında detaylı teknik, snowboard hakkında detaylı teknik bilgi, snowboard hakkında teknik bilgi, snowboard kayak, snowboard kayak snowboard turları, snowboard malazemesi satıp, snowboard malzemesi hakkında detaylı, malzemesi satan magazalarini, snowboard malzenme satış, snowboard malzenme satiş, snowboard merkezi hakkında detaylı, snowboard merkezine uçak ile, snowboard nasıl, snowboard okullarının toplam pist, snowboard okullari hakkında detaylı, snowboard okulu kısa surede, okulu kısa surede snowboard, snowboard oteli hakkında detaylı bilgi, snowboard öğretiyor, snowboard pisti nerede?, snowboard satıs, snowboard turları, snowboard turu, Snowboard ve Kayak için Günübirlik ve Yatılı Turlar, Snowboard ve Kayakçılar için Günübirlik ve Yatılı Turlar, snowboard wind surf, sörf öğrenmeye gidiyoruz, spor, su kayağı, su sporları hakkında detaylı bilgi, tabiiki kartalkaya ya, treking turlar hakkında detaylı bilgi, treking turlarımız treking trekking, trekking, tur, turkiyedeki, turkiyedeki kayak pistleri hakkında, turkiyedeki kayak ve, turkiyedeki kayak ve snowboard, turkiyenin her tarafından kayak, turlar, turları, turlarımız treking trekking, turlarımızı da yakında başlayacağına, turlarımiz başladı, türkiyedeki tüm, türkiyedeki tüm kayak snowboard, türkiyedeki tüm kayak ve, türkiyedeki tüm ve snowboard merkezlerine ulaşim imkani, ve snowboard okullari, ve snowboard turları, ve yatili, veren site, en çok hit alan turizm sitesi, İstiklal caddesi İstanbul Türkiye, Doğa, Tarih, Fotoğraf, Kültür Turları, Haftasonu Konaklamalı turlar, Safranbolu evleri, Amasra, Safranbolu turu, Kaz dağları, Ayvalık, Cunda, Assos, Truva, Kuzey Ege turu, arnika, outdoor, doğa turları, turizm, tour, alternatif, trekking, güneydoğu, doğu, karya, likya, karadeniz, transkaçkar, transkackar, gökçeada, gokceada, edirne, afyon, frig vadisi, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, Gezilerin Ardından, photography, günübirlik, haftasonu, kapadokya, sanat, kamp, assos, bozcaada, gökçeada, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, haftasonu, kapadokya, rafting, travel, turkey, türkiye, seyahat, heyecan, tur, gezi, macera, paintball, ya 35 km, yagar, yağar, yapanlar, yapılır, yatili, yedigöller, ziyaret, ziyaret edin, güneydoğu ya en çok tur yapan arnika turizm, kentten kaçış planları, arama, www.arnika.com.tr dünyanın en çok ziyaret edilen turizm sitelerinden biridir. tatildefteri.com bir Erol Şahin projesidir, Tasarım kodlama Orçun Sezer, aspx, asp.net, tatil arkadaşı, tatil takvimi, sohbet, ekart, e-kart, arkaplan, türkçe, müzik, oyun, ets tur, jolly, hey travel trens, prontotur, arnika, kamp ateşi, gezievi, patikatur, deep nature, deepnature, folklorik, ogzala, geziciyak, metro, ulusoy, varan, uçak biletleri, onur air, atlas jet, pegasus, thy, tatil, deniz, kum, güneş, dağcılık, kamp, çadır, assos, belek, tekirova, olimpos, marmaris, dalyan, köyceğiz, kaş, kefken, fethiye, kalkan, patara, çeşme, foça, didim, kuşadası, sinop, trabzon, artvin, yaylalar, rize, ayder yaylası, urfa, nemrut, adıyaman, bosna, italya, ispanya, roma, paris, fransa, maldiv, dubai, selanik, kavala, yunanistan, otel, otel ara, bölgelere göre otel, otel rezervasyon, marina, dalış turları, pansiyon, butik otel, hotel, çadır, çadır konaklama, mat, uyku tulumu, mavi yolculuk, ayder yaylası, çat, pokut, istanbul, ankara,30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TURLARI izmir, antalya, muğla, konya, diyarbakır, trabzon, rize, maçka, giresun, ordu, hatay, adana, adıyaman, urfa, halfeti, kamp alanında uzaman kadrosuyla www.kampatesi.com ziyaret edin,Felsefe'nin beşiğinde bir haftasonu, Athena Tağınağı, Liman, Behramkale köyü , Ayazma Plajı, Polente Feneri, Rüzgar Gülleri, Ada sokakları ve Şarap , Tepeköy, Dereköy, Zeytinli, Bademli, Eski Rum köyleri ve deniz keyfi , Antik Kentleri, tekne turları ve yanartaş'taki gün batımıyla Olimpos'ta unutamayacağız anılar sizi bekliyor. Eski rum evleri ile tarihi, Şeytan Sofrası ile doğayı, Cunda Adsı ile denizi yaşamak için Ayvalık'da bir hafta sonu, İnce, sazlı, nazlı, küçük, büyük, derin, serin birbirinden değişik yedi göl bizi bekliyor, Çadırlı Kamp, Dünyanın 2. derinlikteki kanyonu, Abana , Adana , Afyon , Ahlat , Akdamar , Aksaray , Alacahöyük , Alanya ve Side , Amasra , Amasya , Anamur , Ani , Ankara , Anıt Kabir , Ankarada Anadolu Medeniyetleri Müzesi , Antakya , Antakya müze, Antalya , Termessos , Perge , Artvin , Assos , Ayvalik, Ballıca Mağarası , Balıkesir , Bergama , Birecik , Bitlis , Bodrum, Boğazkale , Boyabat , Bursa , Çanakkale, Çayeli, Cappadocia - içinde özel galeriler kiliseler ve şehirler var , Çorum , Dalyan , Didyma, Divriği, Diyarbakiır , Doğubeyazit , Edirne , Efes , Erzincan, Eğirdir, Erzurum , Eskişehir , Fethiye, Gaziantep, Göreme, Harran , Hasankeyf , Ihlara, Inebolu , Isparta, Istanbul 1 , Istanbul 2 , Istanbul 3 , Istanbul Levent, Istanbul Yedinci Tepe, Istanbul Pera , Istanbul dolaşı , Istanbul Üsküdar , Istanbul Boğazı , Istanbul Aya Sofia , Istanbul Kariye Müzesi , Istanbul Top Kapı Saray , Istanbul Arkeoloji Müzesi , Istanbul Çinili Kösk Müzesi , Istanbul Asker ve Deniz Müzesi , Istanbul Dolmabahçe Saray , Türk ve Islam Eserleri Müzesi , Izmir, Izmit, Iznik, Kahramanmaraş , Karaman, , Kars, Ani ve Hopa ile , Kaş ve Patara , Kasaba, Kastamonu, Kayseri, Knidos , Konya , Kütahya, Malatya, Mardin , Mersin , Midyat , Milas, Miletus ve Priene, Muğla , Muş , Mustafapasha, Niğde , Niksar, Ordu, Ortahisar , Pamukkale, Hierapolis ve Aphrodisias ile , Samsun , Ş;anlıurfa , Sardis / Sart, Selşuk , Siirt , Silifke, Sinop , Sivas , Tarsus , Taşköprü ve Kale Kapı , Tekkiraz ve Akkuş, Tercan, Tire , Tokat , Trabzon, Turhal ve Zile, Uçhisar , Ünye , Urfa , Ürgüp, Üsküdar , Van , Yalvaç and Antioch Pisidian , Yazılıkaya , Zile ve Turhal

 
 

Bülent Saraloğlu
bulent@bukla.com

 Diğer Yazıları

  - KİLİMANJARO'NUN KARL...
  - KARADENİZ VE EKOTURİ...
Aycan Kul
Bülent Saraloğlu
Çetin Güney
Erol Şahin
Ersin Demirel
Ethem Eldem
Faruk Akbaş
H.İhsan Sönmez
İbrahim Tanrıverdi
İrfan Tanrıverdi
İsmail Şahinbaş
Nasuh Mahruki
Osman Bülent Demirağ
Ömer Kokal
Ömer Yargan
Özcan Yurdalan
Remzi Gökdağ
Saffet Emre Tonguc
Selim Subakar
Sinan Ercan
Süha Derbent
Yelda Baler
Yüksel Altıntop

turistikalanlar

 - Abant
 - Adatepe
 - Ağva
 - Assos
 - Bodrum
 - Bozcaada
 - Beypazarı
 - Fethiye
 - Kapadokya
 - Kartalkaya
 - Kartepe
 - Kaz Dağları
 - Mudurnu
 - Palandöken
 - Olimpos
 - Safranbolu
 - Uludağ
 - Yedigöller

 

Genel Bilgiler

    Genel Bilgiler
  - Hava Durumu
  - Konsolosluklar
  - Vize Bilgileri
  - Pasaport Başvurusu
  - Uçak İniş-Kalkış

Daha fazla bilgi için
Tatil Öncesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.