Hakkımızda | Basında Biz

GEZGİN, YAZAR VE FOTOĞRAFÇILARDAN GEZİ YAZILARI...

Yazar Girişi


 Yorum oku(0)     Yorum Ekle
  
GÜL RENKLİ ANTİK PETRA

Ürdün’de çölün ortasında kayalık bir vadiye kurulu Petra Antik Kenti pembe renkli kayalara oyulmuş tek parça yapılarıyla, büyüklüğüyle dünyanın en ilginç ve en güzel arkeolojik eserlerinden biridir.

Sarı Otobüs’le yaptığım en güzel yolculuklardan biriydi Suriye, Ürdün ve Lübnan hattı. Her ülkeden, yolumuzun geçtiği her kentten aldığımız tatlar başka başkaydı. İçlerinde en büyük hayranlığı ve hayreti Ürdün’de çölün orta yerine kurulmuş Petra Antik Kenti’yle, milyonlarca yıl önce deniz olup şimdi çöl olan Wadi Rum alıyor.

Petra’daki ilk yaşam izleri M.Ö. 7000’lere kadar uzansa da M.Ö. 6.yüzyılda bütün Mezopo-tamya'yı ele geçirmeye çalışan Perslerden kaçan Nebatian'lar, Musa Vadisi'ne sığınırlar. Milyonlarca yıl önce deniz olan bu ucsuz bucaksız vadideki kayaları oyarak bir yeraltı şehri yaparlar ve göçebelikten kent yaşamına geçerler. Su kanalları, küçük ilkel barajları, kaya oymalarıyla olağanüstü bir düzen kurarlar. Lut Gölü çevresinde yaşayan Arap asıllı Nebatian’ların, yazısı, Arap yazısının başlangıcı sayılır. M.S. 106 yılında Romalılar tarafından yıkılan Nebatian’lar putperest olup en büyük tanrıları Duşara, en büyük tanrıçaları da Ellat’a tapmaya başlarlar.

Lut Gölü, yani bildiğimiz adıyla Ölü Deniz'in güneyinde, Arap Çölü'nün kıyısındaki bu antik çağ kentinin tapınakları, sarayları, 4.000 kişilik bir amfitiyatrosu, mezarları, kervansarayları, idare binaları, pazar yerleri vardı. Bu gül renkli yapıların hepsi aynı kaya bloklarının oyulmasıyla meydana getirilmiştir.

Kesinlikle bir parça, bir başka parçanın üstüne getirilerek yapılmamıştır. Nebatianlar döneminde baharat ticaretiyle geçinen Petra halkı çok etkileyici bir zenginlik yaratmışlar. Bu dönemde Arabistan’a ulaşmaya çalışan Romalılar bu topraklardan hem çekinirler hem de uzak duramazlarmış. Nebatianlar da Arap yarımadası ve uzakdoğudan getirdikleri baharat ve kokuları Romalılara satarak akıl almaz bir gelir elde etmişler ve kenti bugünkü haline getirmişler. M.Ö.1 ile M.S. 2. yy.lar arası en parlak dönemini yaşayan ve Musa Vadisinin etrafını saran dağlarla çölün koruması altında kalan Petra kenti ticaret yollarının yönünü değiştirmesiyle önemini yitirmiş. Büyük İskender Petra’yı almak istediğinde ilk işi suyu kesmek olmuş. M.Ö. 312 yılında fethettiğinde, kentteki Nebatianların sayısı gerçekten çok azmış. Böylelikle başlayan Roma dönemi etkilerini mimaride ve yaşam tarzında göstermeye başlıyor. Kentte kayalara oyulmuş yapıların dışında vadide Roma ve sonrası dönemlerine ait yapılar da bulunmakta. Dağların arasında konumlanmış bir kent olan Petra bir süre sonra önemini yitiriyor ve 12. yüzyıldan sonra yaklaşık yedi yüzyıl boyunca unutuluyor ta ki 1812 yılında İsviçreli gezgin Ludwig Şam'dan Kahire'ye giderken Petra’yı buluncaya kadar.


Bu kenti gezmek için birkaç gün geçirmeniz gerekiyor. Bir, iki ya da üç günlük bilet alarak gezebilmeniz mümkün. Kentin girişine yaklaşık iki km.lik yoldan ulaşılıyor. Yolun küçük bir kısmı toprak; buraya kadar isteyenler ata binerek geliyorlar. Sonrasında derin ve dar bir kanyondan geçiliyor ki özellikle sabah ve akşamüzerleri ışığın etkileriyle akıl almaz güzellikler çıkıyor ortaya. Bazı yerlerde iyice daralan kanyonda kayalara oyulmuş figürler dikkati çekiyor. Tanrı figürünün karşısında kutsa oda denilen bir yer var. Burada kurbanlar kesilirmiş. Abdest de alan Nebatianlar siyah bir taşın etrafını tavaf ederlermiş. Nebatianlar su ve suyu kullanma konusunda son derece gelişmiş bir toplumdu. Bu bölgeye yerleşimden önce vadinin içinden geçen su hem doğal yollarla hem de küçük bentlerle suyu biriktirmişler. Kanyon boyunca yol kenarındaki su yolları bulunmakta. Yol üzerindeki incir ağacı da bereketin simgesi. Büyük bir gücün kendine yol açmak için kayaları aralaya aralaya ilerlediği hissi uyandıran kanyonu geçerken kulağımdan bir kemanın ezgileri hiç eksik olmuyor. Yolun sonunda önümüze çıkan görüntü gerçekten hazine gibi. M.Ö.1.yüzyılda yaşayan kral çocuğu doğduğunda yaptırmaya başladığı pembe granit taştan oyularak, 42 metre yüksekliğinde cephesi olan mezarın her iki yanında melekli figürler var. Meleğin ruhu göğe taşıdığına inanılmaktaydı. Kartal figürleri hatta daha vadide yer yer önümüze çıkan obelisk tarzı konik mezarlar da aynı fikirle yapılmışlardı. Orta Doğu’nun en çekici kültür örneklerinden biri bu yapı. Bugüne kadar bozulmadan kalan mezarı zarif sütunlar, kemerler ve başlıklar süslemektedir.

Petra’yı gezmek için çeşitli rotalar belirlenmiş. Her biri hakkıyla gezildiğinde yarım günden fazla zamanı alıyor. Kaya mezarları, tiyatro, Kızlar Tapınağı, Kral mezarları, en tepedeki manastır insana yaşadığı zamanı, mekanı, kimliğini unutturuyor. Manastıra çıkmak için 1000 tane olduğu söylenen basamakları tırmanmaya başlıyoruz. Rotaların bazılarının bu basamakları tırmanarak yol almak olduğunu öğrenmek için ikinci rotayı yapmam gerekti. Ne olursa olsun tırmanışın bittiği yerlerde tepelerden tüm Petra Vadisi’ni seyretmek kuş kanatları taktırıyor bana. Yol boyunca kayaların arasında öbeklenen kumun rengi pembe.

Ve aynı pembe renkli kum daha güneyde Wadi Rum’da sarıyor her yanımızı. Göz alabildiğine uzanan bir kum çölünün ortasında yükselen kayalıklar, uçuşan kum taneleri, sıcaktan pus yaratan hava, develerin üzerine binmiş bedeviler, turistleri gezdiren jeep’ler, milyonlarca oyuktan oluşan kayalar… Kur’an da yer alan İram Bağları’nın olduğu yer diye bilinen bu koca çöl bedevilerin rehberliğinde gezilebilmekte. İster kum tepelerine tırmanın, ister jeep’lerle turlayın karşınıza çıkan kayalar size çöldeki mercan kayalıklarında olduğunuzu hissettirecekler. Kayaların oyuklarında, aralarında binlerce yıllık geçmişi olan duvar resimlerini bulmak mümkün.

Gün batımını tırmanacağınız büyük bir kayanın tepesinde izlemek son derece etkileyici. Bedevi çadırlarında, yıldızlardan oluşmuş bir fanusun içinde samanyolunun altında uyumak ise aklınızda hiç unutamayacağınız izler bırakacak. Şansınız varsa ki bizim vardı, akşam yemeğinde, çölün ortasında rebab çalıp, yanık sesiyle şarkı söyleyen birilerine rastlarsınız. Sabah gün doğumunda yürüyüşe çıkmak ise bir başka heyecan yaratıyor; sabahın o parlak güneşinde çöldeki girinti ve çıkıntılar yok oluyor ve her şey bir boyutsuzluk kazanıyor. Dikkat edin kaybolmak hiç de zor değil.

İki yıl üst üste gittiğim Petra ve Wadi Rum’da her seferinde yeni görüntüler, yeni duygular keşfettim. Bu yıl gittiğimizde çölde dolunay zamanını yaşadık ki varlığımın aslında ne kadar da küçük olduğunu, ruhumun ne kadar özgür, hayallerimin ne kadar çok olduğunu anlattı bana. Güneşi uğurlamak için oturduğum kum yığınının ortasında, sağımda güneş, solumda dolunay, avcumda gönlümün çiçeği vardı.

Yelda Baler'in Editörlük ve Fotoğraflar katkıları yaptığı yayınlardan;

İki Şair Arasında İstanbul


Sunay Akın - Akgün Akova

Sunay Akın, Akgün Akova

AYA


Mavinin Ölümü

Naci Girginsoy

AYA

 
TatilDefteri.com "Öncelikle bilgiyi amaçlayan tek turizm portalı"
İl İl Türkiye | Ülke Rehberi | Oteller | Paket Turlar | Gezi Yazıları | Tur Rehberleri

© Sitede bulunan yazı ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz. Web Design Erol Sahin
Sitede 84 kişi Online
Tatildefteri, tatile çıkmadan uğramanız gereken tek adres, dünya, ülkeler atlası, AVRUPA İspanya, Barcelona, Madrid, İtalya, Roma, Venedik, İngiltere, Londra, Fransa, Paris , Çek Cumhuriyeti, Prag, Avusturya, Viyana , Hollanda, Amsterdam, Macaristan, Budapeşte, Malta, Finlandiya, İsveç, İskoçya, Danimarka,İsviçre, KUZEY AMERİKA, A.B.D., Amerika, Usa, New York, San Francisco, Los Angeles, Washington, Hawaii, GÜNEY AMERİKA, Brezilya,Rio De Janeiro, Küba, Havana, Arjantin, Peru, UZAK DOĞU, OKYANUSYA, Tayland, Bangkok, Avustralya, Sydney, Japonya, Tokyo, Kore, Seoul, Singapur, Endonezya, ORTA DOĞU, B. Arap Emirlikleri, Mısır, ASYA, Rusya, Moskova, Çin, Pekin, Hindistan, Nepal, GÜNEY AFRİKA, Güney Afrika,gizi gözülememiş piramitler, peri bacaları, çöller, antik kentler, antik şehirler, Salar de Uyumi, Bolivya, Bolivia, Ayers Kayalığı, Uluru Ayers Rock Australia, Giza Piramitleri, Mısır, Egypt, pyramid, Keops, kefren mikerinos, ramses, mumya, Amazon kıyıları, Güney Amerika, South America, Büyük Kanyon, Amerika, America, Grand Kanyon, Peribacaları, Kapadokya, Turkey, Türkiye, Göreme, Uçhisar, Ihlara vadisi, valley, Derinkuyu, gülhisar, ürgüp, avanos, petra, ürdün, jordan, Lut Gölü, Unesco ünya Kültürel Mirası Listesi, Machu Picchu, Peru, İnka, Cusco, Sagrada Familia, Barcelona, Barselona, İspanya, Spain, Kilise, Mimar, Antoni Gauidi, Sistine Şapeli , Roma, Rome, Italy, İtalya, Vatikan, Papa, Katolik, Michelango, Himalayalar, Nepal, Everest, Dağ, Mount, Zirve, Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya, Cambodia, Venedik su kanalları, Venice, Sahra Çölü, Kuzey Afrika, Africa, West, Çin seddi, Çin, China, Victoria Şelalesi, Zambia, waterfall, Resif Bariyerleri, Belize, Tac Mahal, Hindistan, india, India, Maya Kalıntıları, Meksika, Mexico, Easter Adası, Güney Pasifik, Pasific, Paskalya Adası, Mu Camii, Mali, hakkında, foto galeri, kiliseler, festivaller, yazarlar, gezginler, atv safari turu, paintball turu, Abant turu, Sülüklügöl Turu, Ağva Turu, Sapanca, Kartepe, Safranbolu Turu, Assos Turu, Bozcaada Turu, Ayvalık Turu, Beypazarı Turu, iyonya turu, tire turu, çanakkale turu, şehitlik turu, edirne turu, bayram turları, ramazan bayramı, kurban bayramı turları, şeker bayramı turları, yurt dışı turları, uzak doğı turları, klimanjaro ekspedisyonu, Atina turu, selanik, kavala turu, yedigöller turu, kamp turu, çadır kampı, kapadokya turu, doğu anadolu turu, aladağ turu, bolu aladağ turu, amasmra turu, macahel turu, Doğu Karadeniz turu, Batı karadeniz turu, karadeniz turu, Nemrut Turu, Güneydoğu turu, yunanistan turu, Turizm acentaları, Arnika Turizm Doğa tarih kültür fotoğraf turları, Zambaktur, prontotour, prontotur, crntour, crn turizm, Gezievi, Kampateşi, Assos, bozcaada, gökçeada, safranbolu, amasra, afyon, güneydoğu, doğu anadolu, karadeniz, mardin, gaziantep, çanakkale, izmir, istanbul çevresi turlar, fotoğraf, photography of turkey, geziler, turizm, seyahat, rehberler, ömer kokal, erol şahin, edirne, sülüklügöl, abant, yedigöller, çanakkale, şehitlik, ufra, harran, tatvan, doğubeyazıt, ani harabeleri, kapadokya, cappadocia, fethiye, ölüdeniz, marmaris, bodrum, dalaman, diyarbakır, atlas jet, onur air, fly air, uçak biletleri, havayolu, tatil, ayder, kaçkarlar, ararat, aprı dağı, serindere, aytepe, menekşe yaylası, bergama, ayvalık, kaz dağları, cunda, ida, toroslar, aladağlar, gölcük, seben, bolu, sakarya, izmit, kocaeli, maşukiye, sapanca, istiklal caddesi,kartepeye, trekking turlar hakkında, kartepeye treking turlar hakkında detaylı, katılın, kayak bakımı nasil yapılır, kayak Bilgileri, kayak günübirlik turlar, kayak hakkında, kayak hakkında detaylı bilgi snowboard, kayak hakkında detaylı teknik bilgi, kayak, doğa yürüyüşleri, hakkında teknik bilgi, kayak malzeme, kayak malzeme satış, kayak malzemesi, kayak malzemesi nereden, kayak malzemesi nereden alınır, kayak merkezi, kayak, tur, tours, beyoğlu, eğlence, müzik, yöresel yemekler, gurme, medeniyetler, iran, suriye, ankara, merkezi hakkında detaylı bilgi, kayak merkezine günübirlik kayak, kayak merkezine tur yapanlar, kaz dağları, şeytan sofrası, ayvalık, bitkiler, Antik kentler, Dünyanın yedi harikası, yedi yeni harikası, Roma kolezyum, Paskalya Adası, Aachen, Addis Ababa,Akdamar, Akhisar,Alexandria,Amman,Amsterdam,Angkor,Antakya,Antioch,Antwerp,Arles,Assisi,Athens,Augsburg, Avebury,Avignon,Avila,Axum,Ayutthaya,Badrinath,Bagan,Bangkok,Bath,Bergama,Berlin,Bethlehem,Bodhgaya,Brussels,Budapest,Bukhara,Caen,Cairo,Cappadocia,Capernaum,Casablanca,Cefalu,Cologne,Cordoba,Corinth,Crete,Delphi,Dublin,Durham,Ephesus,Fes,Haifa,Istanbul,Izmir,Jerash,Jerusalem,Kamakura,Karbala,Konya,Krakow,Kyoto,Lalibela,Leiden,Lisbon,London,Los Angeles,Lourdes,Lumbini,Luxor,Lyon,Madaba,Madrid,Marrakesh,Mecca,Medina,Medjugorje,Milan,Monreale,Moscow,Moulay Idriss,Mount Athos,Mount Fuji Mount Nebo,Mykonos,Najaf,Nara,Narbonne,Naxos,Nazareth,New Orleans,New York City,Nikko,Oaxaca,Oxford,Palermo,Paris,Pergamum,Petra,Philippi,Plzen,Puebla,Rangoon,Ravenna,Reykjavik,Rome,San Francisco,Santiago,Santorini,Sardis,Seattle, Sedona,Segovia,Seville,Siena,St. Petersburg,Sukothai,Tarsus,Thessaloniki,Thyatira,Tokyo,Toledo, Tomar, Tours, Trier,Varanasi, Vatican City, Venice, Vezelay, Vienna, Vrindavan, Washington, D.C., Whitby, Wittenberg,Worms, Yangon, Yamunotri,York, Türkiye gezi, tatil, otel, turlar, TURLAR, turizm rehberi. Turizm, travel, Türkiye gezi ve tatil rehberi. Onur Air Yurtiçi ve Yurtdışı Uçak Bileti.Ekonomik ve ucuz ucak bileti, merkezleri hava durumu, kayak merkezlerindeki pistler hakkında, kayak merkezlerine turlar, kayak okulları, kayak otelleri, kayak pistleri hakkında detaylı bilgi, kayak satış, kayak snowboard malazemesi satıp, kayak snowboard malzemesi nasıl alınır, kayak snowboard malzemesi satan, kayak snowboard nerede, kayak snowboard nerede satılır, eclipse tour, güneş tutulması, konya, mevlana, kayak snowboard turları, kayak turları, kayak turlarımız, kayak turu, kayak üyeleri, kayak ve, kayak ve snowboard, kayak ve snowboard hakkında, kayak ve snowboard malzemesi nereden, kayak ve snowboard merkezi, e-kart, arka plan, ekran koruyucu, flash oyunlar, arkadaşına gönderebileceğiniz sizin için seçtiğimiz ekartlar, Bozcaada Liman, Safranbolu evleri, Pamukkale Lahitler, Kapadokya Peribacaları, Yedigöller Yapraklar, Bozcaada sokaklar, Doğanbey Köyü, Kuşlar, Gökçeada Evi, Kelebekler Vadisi, Assos İskele, güneş, deniz, liman, Cunda Adası, Düşlediğin yerde ol ekran koruyucu, screen saver, sizin içn,in seçtiğimiz arka planlar, wallpapers, Yedigöller 1024x768, 800x600, Tepeköy, Doğanbey, Hasankeyf, Ayvalık, Akdamar adası, Afrodisias, Bafa gölü, kayak ve snowboard merkezlerine, kayak ve snowboard merkezlerine lux, kayak ve snowboard merkezlerine ulaşım, kayak ve snowboard okulları, snowboard turları, kayakmerkezleri hakkında detaylı bilgi, Türkiye, türkiye haritasi, türkiye haritası, gezi tatil, gezi tatil rehberi, istanbul, antalya, ankara, izmir, bodrum, gezi, tatil, otel, motel, pansiyon, paintball, rafting, trekking, scuba, binicilik, yemek, yemek tarifleri, otel rezervasyon, otel rehberi, yurtiçi turlar, yurtdışı turlar, mavi yolculuk, haftasonu gezileri, oto kiralama, gurme, golf, yamaç paraşütü, karting, sinema, tiyatro, konser, fuar, party, parti, konsolos, konsolosluk, konsolosluklar, vize, vize bilgileri, pasaport, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi yurtdışı ucuz ve ekonomik ucak bileti, Onur Air uçak bileti, Yurtiçi ve yurtdışı ucuz ekonomik ucak, Onur Air uçak, ucuz ve ekonomik ucak, konaklamalı turlarımız başladı, lux otobuslerle ulaşım imkanı, mağazalar, malzmesi nereden alınır diyorsaniz, malzemesi satan, malzemesi satan magazalarini sitemizde, malzemesi satanlar, malzemesi.sitemizde 2. el kayak ve, mekezindeki, mekezindeki hava durumu, merkezi, merkezi hakkında detaylı bilgi, merkezindeki kar, merkezindeki kar kalınlığı kartalkaya, merkezindeki kayak ve snowboard, merkezindeki pist uzunluğu, merkezine günübirlik günübirlik kayak, merkezine günübirlik kayak turları, merkezine günübirlik kayak ve snowboard, merkezine uçak ile, merkezlerindeki oteller hakkında, merkezlerine günübirlik bayram turları, merkezlerine turlar düzenlemekteyiz, mutlaka katılın, nerede kayak, nerede kayak yaparim, nerede kayak yapılır, nereyemi, nereyemi tabiiki kartalkaya ya, okullarının toplam pist uzunluğu, okullari hakkında detaylı, okullari hakkında detaylı bilgi, okulu hakkında bilgi, olan, olarak tum kayak merkezlerine turlar, olup kokartlı turist rehberleri, türsab, arkadaşlıklar kurabilir kayak ve, otobuslerle ulaşım imkanı, öğretiyor, paladöken kayak merkezi hakkında, palandöken, palandöken kayak, palandöken kayak merkezine, palandöken kayak merkezine günübirlik, palandöken kayak merkzinin toplam pist, palandöken kayak ve snowboard, palandöken kayak ve snowboard merkezi, palandökene, palandökene günübirlikturlar, palandökene her, palandökene her haftasonu ucak, pamporovo, pazar pazartesi 1 gece, pazar pazartesi 1 gece konaklamalı, özel, bayram turu, suriye turu, kapadokya turu, pamukkale turu, güneydoğu turu, iyonya turu, kuzey ege turu, şam, hama, halep, plymra antik kenti, tire, birgi, baga gölü, kariene, efes, ephesus, heraklia, ayvaliık, doğa turları, DOĞA TURLARI, Günübirlik tur, Haftasonu turu, Abant, Günübirlik, trekking, konya, şeb-i aruz, şeb-i arus, mevlana, aladağ, pisti nerede?, pistler kayak pistleri, saatleri, saklıkent, saklıkent kayak, saklıkent kayak merkezi hakkında, saklıkent kayak merkezine, ömer kokal, sinan ercan, irfan tanrıverdi, ibrahim tanrıverdi, yelda baler, çetin güney, gezi yazıları, gezi makaleleri, yol notları, saklıkent kayak merkezine kayak ve, saklıkent kayak ve snowboard merkezi, saklıkente, saklıkente günübirlik turlar, salomon kayak, sarıkamış, sarıkamış kayak merkezi, sarıkamış kayak merkezi hakkında, sarıkamış kayak merkezine günübirlik, satılır, satıs, satış, sitemizde bulabilirsiniz, sitemizi ziyaret edin, snowboard bakimi nasil yapilir, snowboard hakkında detaylı bilgi, snowboard hakkında detaylı teknik, snowboard hakkında detaylı teknik bilgi, snowboard hakkında teknik bilgi, snowboard kayak, snowboard kayak snowboard turları, snowboard malazemesi satıp, snowboard malzemesi hakkında detaylı, malzemesi satan magazalarini, snowboard malzenme satış, snowboard malzenme satiş, snowboard merkezi hakkında detaylı, snowboard merkezine uçak ile, snowboard nasıl, snowboard okullarının toplam pist, snowboard okullari hakkında detaylı, snowboard okulu kısa surede, okulu kısa surede snowboard, snowboard oteli hakkında detaylı bilgi, snowboard öğretiyor, snowboard pisti nerede?, snowboard satıs, snowboard turları, snowboard turu, Snowboard ve Kayak için Günübirlik ve Yatılı Turlar, Snowboard ve Kayakçılar için Günübirlik ve Yatılı Turlar, snowboard wind surf, sörf öğrenmeye gidiyoruz, spor, su kayağı, su sporları hakkında detaylı bilgi, tabiiki kartalkaya ya, treking turlar hakkında detaylı bilgi, treking turlarımız treking trekking, trekking, tur, turkiyedeki, turkiyedeki kayak pistleri hakkında, turkiyedeki kayak ve, turkiyedeki kayak ve snowboard, turkiyenin her tarafından kayak, turlar, turları, turlarımız treking trekking, turlarımızı da yakında başlayacağına, turlarımiz başladı, türkiyedeki tüm, türkiyedeki tüm kayak snowboard, türkiyedeki tüm kayak ve, türkiyedeki tüm ve snowboard merkezlerine ulaşim imkani, ve snowboard okullari, ve snowboard turları, ve yatili, veren site, en çok hit alan turizm sitesi, İstiklal caddesi İstanbul Türkiye, Doğa, Tarih, Fotoğraf, Kültür Turları, Haftasonu Konaklamalı turlar, Safranbolu evleri, Amasra, Safranbolu turu, Kaz dağları, Ayvalık, Cunda, Assos, Truva, Kuzey Ege turu, arnika, outdoor, doğa turları, turizm, tour, alternatif, trekking, güneydoğu, doğu, karya, likya, karadeniz, transkaçkar, transkackar, gökçeada, gokceada, edirne, afyon, frig vadisi, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, Gezilerin Ardından, photography, günübirlik, haftasonu, kapadokya, sanat, kamp, assos, bozcaada, gökçeada, ağrı, agri, dağ, dag, dagcilik, dağcılık, climbing, Beypazarı, Fethiye, Antalya, Turlar Fotoğraflar, haftasonu, kapadokya, rafting, travel, turkey, türkiye, seyahat, heyecan, tur, gezi, macera, paintball, ya 35 km, yagar, yağar, yapanlar, yapılır, yatili, yedigöller, ziyaret, ziyaret edin, güneydoğu ya en çok tur yapan arnika turizm, kentten kaçış planları, arama, www.arnika.com.tr dünyanın en çok ziyaret edilen turizm sitelerinden biridir. tatildefteri.com bir Erol Şahin projesidir, Tasarım kodlama Orçun Sezer, aspx, asp.net, tatil arkadaşı, tatil takvimi, sohbet, ekart, e-kart, arkaplan, türkçe, müzik, oyun, ets tur, jolly, hey travel trens, prontotur, arnika, kamp ateşi, gezievi, patikatur, deep nature, deepnature, folklorik, ogzala, geziciyak, metro, ulusoy, varan, uçak biletleri, onur air, atlas jet, pegasus, thy, tatil, deniz, kum, güneş, dağcılık, kamp, çadır, assos, belek, tekirova, olimpos, marmaris, dalyan, köyceğiz, kaş, kefken, fethiye, kalkan, patara, çeşme, foça, didim, kuşadası, sinop, trabzon, artvin, yaylalar, rize, ayder yaylası, urfa, nemrut, adıyaman, bosna, italya, ispanya, roma, paris, fransa, maldiv, dubai, selanik, kavala, yunanistan, otel, otel ara, bölgelere göre otel, otel rezervasyon, marina, dalış turları, pansiyon, butik otel, hotel, çadır, çadır konaklama, mat, uyku tulumu, mavi yolculuk, ayder yaylası, çat, pokut, istanbul, ankara,30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI TURLARI izmir, antalya, muğla, konya, diyarbakır, trabzon, rize, maçka, giresun, ordu, hatay, adana, adıyaman, urfa, halfeti, kamp alanında uzaman kadrosuyla www.kampatesi.com ziyaret edin,Felsefe'nin beşiğinde bir haftasonu, Athena Tağınağı, Liman, Behramkale köyü , Ayazma Plajı, Polente Feneri, Rüzgar Gülleri, Ada sokakları ve Şarap , Tepeköy, Dereköy, Zeytinli, Bademli, Eski Rum köyleri ve deniz keyfi , Antik Kentleri, tekne turları ve yanartaş'taki gün batımıyla Olimpos'ta unutamayacağız anılar sizi bekliyor. Eski rum evleri ile tarihi, Şeytan Sofrası ile doğayı, Cunda Adsı ile denizi yaşamak için Ayvalık'da bir hafta sonu, İnce, sazlı, nazlı, küçük, büyük, derin, serin birbirinden değişik yedi göl bizi bekliyor, Çadırlı Kamp, Dünyanın 2. derinlikteki kanyonu, Abana , Adana , Afyon , Ahlat , Akdamar , Aksaray , Alacahöyük , Alanya ve Side , Amasra , Amasya , Anamur , Ani , Ankara , Anıt Kabir , Ankarada Anadolu Medeniyetleri Müzesi , Antakya , Antakya müze, Antalya , Termessos , Perge , Artvin , Assos , Ayvalik, Ballıca Mağarası , Balıkesir , Bergama , Birecik , Bitlis , Bodrum, Boğazkale , Boyabat , Bursa , Çanakkale, Çayeli, Cappadocia - içinde özel galeriler kiliseler ve şehirler var , Çorum , Dalyan , Didyma, Divriği, Diyarbakiır , Doğubeyazit , Edirne , Efes , Erzincan, Eğirdir, Erzurum , Eskişehir , Fethiye, Gaziantep, Göreme, Harran , Hasankeyf , Ihlara, Inebolu , Isparta, Istanbul 1 , Istanbul 2 , Istanbul 3 , Istanbul Levent, Istanbul Yedinci Tepe, Istanbul Pera , Istanbul dolaşı , Istanbul Üsküdar , Istanbul Boğazı , Istanbul Aya Sofia , Istanbul Kariye Müzesi , Istanbul Top Kapı Saray , Istanbul Arkeoloji Müzesi , Istanbul Çinili Kösk Müzesi , Istanbul Asker ve Deniz Müzesi , Istanbul Dolmabahçe Saray , Türk ve Islam Eserleri Müzesi , Izmir, Izmit, Iznik, Kahramanmaraş , Karaman, , Kars, Ani ve Hopa ile , Kaş ve Patara , Kasaba, Kastamonu, Kayseri, Knidos , Konya , Kütahya, Malatya, Mardin , Mersin , Midyat , Milas, Miletus ve Priene, Muğla , Muş , Mustafapasha, Niğde , Niksar, Ordu, Ortahisar , Pamukkale, Hierapolis ve Aphrodisias ile , Samsun , Ş;anlıurfa , Sardis / Sart, Selşuk , Siirt , Silifke, Sinop , Sivas , Tarsus , Taşköprü ve Kale Kapı , Tekkiraz ve Akkuş, Tercan, Tire , Tokat , Trabzon, Turhal ve Zile, Uçhisar , Ünye , Urfa , Ürgüp, Üsküdar , Van , Yalvaç and Antioch Pisidian , Yazılıkaya , Zile ve Turhal

 
 

Yelda Baler
yeldabaler@superonline.com

 Diğer Yazıları

  - KAPADOKYA'YA KAR YAĞ...
  - TÜRKİYE'NİN SAKLI KÖ...
  - GÜL RENKLİ ANTİK PET...
  - DAVRAZ
  - GALATA MEVLEVİHANESİ
  - YÜZYILLARIN ANILARI ...
  - CİLVELİ GÜZEL BOZCAA...
  - GOTİK YAPILARIYLA PR...
  - AVRUPA'NIN BAŞKENTİ,...
  - BAL KIZ'IN DİYARI AS...
  - SAFRAN KOKULU ARASTA
  - YELKENLER FORA
  - GAZİANTEP'İN RENKLER...
  - TREKKİNGÇİLERİN UĞRA...
  - KENTLERİ VE ÇÖLLERİY...
  - ZONGULDAK DEVREK BAS...
Aycan Kul
Bülent Saraloğlu
Çetin Güney
Erol Şahin
Ersin Demirel
Ethem Eldem
Faruk Akbaş
H.İhsan Sönmez
İbrahim Tanrıverdi
İrfan Tanrıverdi
İsmail Şahinbaş
Nasuh Mahruki
Osman Bülent Demirağ
Ömer Kokal
Ömer Yargan
Özcan Yurdalan
Remzi Gökdağ
Saffet Emre Tonguc
Selim Subakar
Sinan Ercan
Süha Derbent
Yelda Baler
Yüksel Altıntop

turistikalanlar

 - Abant
 - Adatepe
 - Ağva
 - Assos
 - Bodrum
 - Bozcaada
 - Beypazarı
 - Fethiye
 - Kapadokya
 - Kartalkaya
 - Kartepe
 - Kaz Dağları
 - Mudurnu
 - Palandöken
 - Olimpos
 - Safranbolu
 - Uludağ
 - Yedigöller

 

Genel Bilgiler

    Genel Bilgiler
  - Hava Durumu
  - Konsolosluklar
  - Vize Bilgileri
  - Pasaport Başvurusu
  - Uçak İniş-Kalkış

Daha fazla bilgi için
Tatil Öncesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.